Atrakcje Szczawnicy

Szczawnica oferuje bogaty wybór możliwości aktywnego wypoczynku. Dwa piękne parki o bogatej faunie i florze przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Są dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Krajobrazy górskie dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wąwóz Homole w Jaworkach uznany jest za najpiękniejszy wąwóz skalny w całych Pieninach, jak również rezerwat Białej i Czarnej Wody.
W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z kolejki krzesełkowej prowadzącej na Palenicę skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego. Obok na Szafranówce zbudowano letnią 700-metrową rynnę grawitacyjną. Są przygotowane liczne trasy rowerowe oraz konne.
Jedną z największych turystycznych atrakcji w Pieninach jest Spływ Przełomem Dunajca. Sezon spływu rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 października. Długość spływu ok. 20 km a trwa od 3 do 4 godzin.
Szczawnica jest atrakcyjna także zimą. Na trenie miasta znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe. Sztucznie śnieżona trasa na stoku Palenicy przygotowana dla zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów posiada homologację FIS (zawody alpejskie).
Uzdrowisko posiada doskonałą bazę zabiegową.
Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz obecności źródeł wód mineralnych miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego a także schorzeń narządów ruchu.
Można tu również podziwiać starą, dziewiętnastowieczną zabudowę miasta.
W centrum uzdrowiska mieści się Willa POKUSA.